CHRZEST - Parafia p.w. św. Stanisława B.M. w Ręcznie

CHRZEST

OGŁOSZENIA > Kancelaria > Sakramenty

Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej.

Sakrament chrztu św. udzielany jest w naszej parafii w terminie dogodnym dla Rodziny po wcześniejszym uzgodnieniu z Księdzem Proboszczem.
Chrzest zgłaszają Rodzice ok. 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem i wtedy uczestniczą w katechezie chrzcielnej.

Przynosimy:

- akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego,
- dane dotyczące rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, wiek, zawód, dokładny adres zamieszkania). Kto może pełnić zaszczytną funkcję chrzestnego zgodnie z Prawem Kanonicznym?

Przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Chrzestny bądź chrzestni mają dziecko wraz z rodzicami przedstawić do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki (Kan. 872).

Zauważmy że prawo wymaga przynajmniej jednego chrzestnego. Warto zauważyć, że nie musi to być ktoś z rodziny (Kan. 873). Podkreślone również tutaj zostają obowiązki chrzestnego. Oczywiście, aby pomóc w rozwoju w wierze dziecku najlepiej jest czynić to poprzez przykład własnego życia wiarą (modlitwa i udział w sakramentach). Zauważmy też, że niedopuszczalne jest również, aby chrzestny był jedynie wpisany w księgę, a w czasie chrztu był nieobecny.

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

• jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

• ukończył 16 lat, chyba, że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

• jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

• jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

• nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest (Kan. 874).

• rodzice chrzestni i najbliżsi z rodziny przystępują do sakramentu spowiedzi oraz w intencji dziecka przyjmują komunię świętą,

• chrzestni zatroszczą się o świecę chrzcielną i białą szatę (można zamieścić na szacie imię dziecka i datę chrztu).

"KTO PRZYJMUJE CHRZEST, BĘDZIE ZBAWIONY" (Mk 16, 16)